23 Mar
23Mar

Manapság hajlamosak vagyunk túlzásokba esni egymás megítélésében. Könnyedén mondjuk egy szétszórt és izgága emberre, hogy ADHD-s, vagy a rendszeretőre rásütjük, hogy OCD-s,  az önzőre pedig, hogy nárcisztikus. Rengeteg cikk és tanulmány szól arról, hogyan kell kezelni egy nárcisztikus férfit, nőt és milyen esetben érdemes menekülni. Ehhez azonban érdemes először tisztázni: valóban személyiségzavarral küzd, vagy csak szimplán egy faragatlan, tiszteletlen, önző ember? Amikor valaki összetöri a szívünket, egyszerűbbnek tűnik rásütni különböző jelzőket, például azt, hogy nárcisztikus. Ez ugyanis kevésbé tűnik fájdalmasnak, mint az, hogy azért nem működik a kapcsolat, mert nem szeret már eléggé. 

De ki is volt a névadó? 

Eredete egy görög mitológiai alakhoz, Narkisszoszhoz fűződik, kinek tragikus halálát saját önimádata okozta. Mikor Narkisszosz csupán még gyerek volt, egy vak látnok figyelmeztette az édesanyát, hogy gyermeke hosszú életet élhet, amíg “meg nem ismeri önmagát”. A fiú szép szál legény lett, nem csoda, hogy sok hódolóra tett szert. Azonban senki nem mozgatta meg igazán, így sok női - sőt férfi- - szívet is összetört. 

Eközben az Istenek között Echo nimfa Zeusz feleségét szórakoztatta, aki azonban hamar rájött, hogy a nimfa megpróbálja elterelni figyelmét, és így elfedni férje hűtlenségeit. Héra éktelen haragra gerjedt, és megbüntette Echót, aki attól a pillanattól kezdve már csak mások szavait tudta ismételni. Mivel többé képtelen volt kommunikálni, elmenekült az erdőbe, és egy barlangba száműzte saját magát. 

Kicsivel később Narkisszosz az erdőbe ment szarvasvadászatra. Mikor Echo meglátta, rögtön beleszeretett a fiúba, viszont mivel képtelen volt ezt szavak formájában tudtára adni, így odament hozzá, és megölelte. Narkisszosz kigúnyolta a lányt, ellökte magától, és hazarohant, mire a nimfa teljesen magába roskadt, és visszahúzódott barlangjába. Összetört szívvel halála előtt még imádkozott Nemesziszhez, a bosszú és igazságszolgáltatás istennőjéhez, hogy átkozza meg Narkisszoszt, hogy ezentúl csak saját magába tudjon szerelembe esni. 

A fiú rá pár napra a Stygian folyóhoz ment lehűteni magát, ahol aztán meglátta tükörképét a víz felszínén, és a jóslat beteljesült, Narkisszosz azonnal magába szeretett. Képtelen volt elszakadni önmagától, étlen-szomjan ült ott, a folyóhoz láncolva. A megszállottság őrületté fajult, mígnem olyan közel ment a vízhez, hogy beleesett, és megfulladt. A nimfák akárhogy keresték, nem találták a testét, a haláleset helyszínén csupán pár fehér virágot láttak, amit a fiú emléke után Nárcisznak neveztek el.

A ma használt nárcizmus kifejezést Sigmund Freud osztrák pszichiáter és neurológus alkotta meg, Narkisszosz történetére utalva.

A következőkben segítséget nyújtunk abban, mi is rejlik valójában e "divatos"  jelző mögött.

folyt.köv.


Megjegyzések
* Az email nem lesz publikálva a weboldalon.