Első lépésben Önnek el kell döntenie, hogy konfliktusának megoldásához a mediációt választja. A mediáció egy önkéntes eljárás, melynek megindításához valamennyi fél beleegyezése szükséges. Amennyiben nem közös döntésről van szó, a Közvetítői törvény engedélyezi, hogy a mediátor egy alkalommal megkeresse a vitában érintett másik felet és megkísérelje a vitába bevonni. Folyamatban lévő bírósági ügyek esetében is lehetőség van mediátor segítségét kérni. Ebben az esetben - a megállapodás reményében - az eljáró bíróság halasztja a tárgyalást.
Telefonon vagy írásban történő megkeresést követően megbeszéljük a személyes találkozás időpontját. Mindkét féllel külön-külön, négyszemközti előzetes megbeszélést tartunk.
Az ismerkedő beszélgetésen a felek részletesen megismerhetik a mediáció folyamatát, és eldönthetik, van-e kellő szimpátia és bizalom ahhoz, hogy együtt dolgozzunk. Kizárólag négyszemközt tudunk lehetőséget biztosítani arra mindenkinek, hogy a mediáció előtt nyugodt körülmények között tájékozódhasson és feltehesse azokat a kérdéseket amit vitapartnere, házastársa, élettársa előtt nem tenne fel. Fontos, hogy ez a beszélgetés egy őszinte és nyílt beszélgetés legyen a mediátor és az ügyfél között, minden zavaró tényező nélkül. Ebben a 60 percben úgy tudunk Önre koncentrálni, hogy a figyelmünket nem kell megosztanunk.
A mediációs ülésre kijelölt időpontban mindkét félnek jelen kell lennie. A megbeszélés időtartama legfeljebb 3 óra. A személyes találkozón megbízási szerződést kötünk egymással, melyben a felek közvetítéssel bíznak meg vitás ügyükben. Önök bemutatják a problémát a saját nézőpontjukból. Majd egy vezetett beszélgetés folyamán megismerik egymás álláspontját is tisztán és érthetően. A vitavezetésnek köszönhetően érdemi kommunikációt folytatnak egymással. A mediátor érdemben nem vesz részt a vita megoldásában, hiszen a konfliktus az ügyfeleké, ők maguk ismerik a legjobban a helyzetet, így ők fogják tudni kialakítani a megoldást is – egy új, más minőségben. Az odavezető út megtalálásában és szem előtt tartásában viszont mi segítjük Önöket! A mediációs ülések hossza változó, kb. 2-3 óra. A mediációs ülések száma a vita összetettségén, bonyolultságán, valamint a felek hozzáállásán nagyban múlik. Általában 3-5 alkalom elegendő a megállapodás megszületéséhez.
A mediációs megállapodás egy dokumentum, mely tartalmazza a vita megoldásának és lezárásának részleteit. A mediációs megállapodás tartalmazhat bármit, amiben a felek a konfliktusuk megoldásával kapcsolatban megállapodnak. A felek aláírásukkal ismerik el, hogy a megállapodással egyetértenek és annak tartalmát magukra nézve kötelezőnek ismerik el. Ez egy, a felek közötti magánszerződés. Az így született egyezséget - mind tartalmi, mind formai követelmények tekintetében - elfogadja a bíróság. A téma típusától függően ügyvédi, vagy közjegyzői ellenjegyzéssel ellátható, amennyiben ez szükséges. Ez nem zárja ki a felek azon jogát, hogy a jövőben bírósághoz forduljanak. Ha mégis így alakul, a mediációs eljárás hatására jellemzően békésebb nexus van a felek között. A mediátort törvény kötelezi titoktartásra, tanúként sem idézhető.